Психологически спортни механизми при стрийт фитнес

Стрийт фитнеса е спорт, даващ резултати в  посока запълване на свободното време и реализиране на превантивна работа с деца и младежи, намиращи се в затруднено социално положение или етнически малцинства. Социалното приобщаване, чрез изграждане на  спортна култура засяга една от основните теми в социалния живот – подобряването на възможностите за постигане на оптимално благоденствие, във връзка с психологическите проблематики на юношеството като възраст, култура, ценности .

Уличният или стрийт фитнеса създава социализираща среда, в която се наблюдава благоприятна атмосфера. Интересът към този спорт се формира в детска възраст и продължава през юношеството.

Наблюденията ми са, че младежите се стимулират да изглеждат добре и да формират физическа сила, за да могат да правят с различни предизвикателства.

Младежите, които са в някаква форма на риск често избират да поддържат спортната си култура и психо–социална среда чрез този спорт. Обменянето  на информация и общуването в рамките на тренировките по уличен фитнес променят нагласите и емоциите им. В рамките на организираните в дисциплината състезания ги мотивират, конкурират и вдъхновяват.

Чрез тренировките по стрийт фитнес се постига концентрация и управление на вниманието при стресови ситуации, регулира се възбудата, настроението, емоционалния фон, енергията и ентусиазма. Уличния фитнес допринася още за изграждане на самоувереност, мотивация и обвързване със системна работа. Чрез него се постига още:

– Визуализиране, планиране и ментално репетиране на дейността

– Управление на вътрешния разговор, аз-образа и очакванията

Всички тези механизми за подобряването на психо-физиологичната и нервна система подпомагат и регулират тяхното емоционално състояние, спомагат за премахването на етническите бариери и укрепват комуникационните връзки. Разбирането и решаването на конфликти също е следствие от този вид спорт, защото има групови граници за доминиране и овластяване .

Моралните категории се променят в развитието на спортната личност. В уличния фитнес се наблюдава участието на много амбициозни, образовани младежи ,които искат да се реализират в обществената среда и да са полезни.

Стрийт фитнеса допринася за мобилизацията – стимул за доказване, психичен подем, увереност в  способностите и по-голямо желание за тренировки. Те отразяват нагласата, свързваща победата с лично постижение, източник на престиж, начин за доказване пред себе си и другите.

Най-ниско са оценени емоционалните реакции, свързани с победата – надценяване, отпускане и намаляване на активността, затваряне в себе си, прекалено големи очаквания. Спорта създава предпоставки младите хора да  се учат взаимно, да се докажат и да развият своята спортна култура.

Уличният фитнес е онзи необходим опит за развитието за личността и нейните постижения или загуби. Те се крепят на емоционалната лабилност или устойчивост, начина на приемане на загубите и победите.

Този стил спорт вече има богат възпитаващ и психокорекционен характер за развитието на децата и младежите . При  младежите се наблюдава зависимост, която дава тласък за тяхното социално и емоционално развитие за приятелство или доверие в техните взаимоотношения. Създават се йерархична и спортна признателност и уважение към по – опитните.

В заключение  бих   фокусирал на вниманието на читателите върху необходимостта от изграждане на повече площадки и създаване на условия за практикуване на този спорт в неформална среда, което създава предпоставки за стойностно и полезно за младите хора запълване на свободното време и личностно развитие.

Психолог-Здравко Тенев

Редактор -Весела Марева

Сподели публиакцията:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Stay Connected

Още статии